teisipäev, 28. november 2023

On kampsunite aeg, saarel Vormsi kampsunite aeg

 Vormsi kampsuni kursus on tänaseks seljataga ja käes on kampsunite kandmise aeg. Kursusel osalejad Riina Jaaniste, Elena Koldits ja Airi Ilves jagavad saadud emotsioone.

Riina jaoks on Vormsi kampsuni kudumine olnud üks ütlemata põnev teekond koos huvitavate inimestega.  Riina: “Üksi ei oleks ma kunagi isegi mitte alustanud kampsuni kudumist. Koos oli nagu tugigrupp, kes tegid sama asja ja siis ei tahtnud ju rongist maha jääda. Ometi ma lõpuks jäin. Tulid muud käsitööprojektid vahele,  sealhulgas ka niplispitsi kursus. Osaliselt jäi kudumine pooleli ka sel põhjusel, et tahaks veel nautida seda valmimise protsessi ja kampsuni mehele jõuludeks kinkida. Kui valmis saab, siis kindlasti teen ja saadan ka pilte.”

Elenal jäi viimase kooskudumise tunni järel veel nipet-näpet teha: nööbiliist, nööbid ja nööbiaasad. Elena: “Tänaseks on kampsun valmis. Kampsunikandja ei ole veel kampsunit selga saanud, aga kohe-kohe saab see viga parandatud. Kooskudumine on vägev! Vaatamata sellele, et Tallinnast Vormsile on päris pikk maa, ootasin neid kooskudumise tunde põnevusega. Toredate inimestega koos kududes möödus aeg kiiresti. Väga hea on jagada aega ja ruumi inimestega, keda teeb loomine lõnga ja varrastega õnnelikuks!”

Airi kiidab võimalust kampsuni kudumise kursusel osaleda: “See oli lihtsalt super! Siiani olen tänulik Vormsi Käsitööseltsile selle kursuse korraldamise eest ja Marjule enda teadmiste jagamise eest! Sellist suurt kudumistööd nii paljude nüanssidega, mida vaja arvestada, ei oleks mina iseseisvalt ette võtnud. Lisaks läheb koos kududes ja kogemusi vahetades ka kogu protsess kiiremini ja meeleolukamalt. Nüüd julgen juba mõelda ka teise kampsuni kudumise peale. Mulle väga meeldis, et saime ülevaate kampsuni ajaloolisest poolest koos detailsete jooniste ja vanade fotodega. See kõik viis mind ka kududes sageli mõtetele, et  kuidas ikkagi need saare naised-mehed omal ajal elasid ja toimetasid😊, millal ja mismoodi käsitööd tehti võrdluspildis praeguste võimalustega. Minu kampsunil on praegu veel kinnitamata vaid nööbiaasade pael, kõik muu on valmis ja plaan on kampsun kingitusena üle anda abikaasale detsembri keskel sünnipäeva puhul. PS! Avastasin, et nüüd kui kampsun peaaegu valmis saanud,  on algmaterjale taas üle vaadata paljuski silmiavav ja oskan vaadata fotodelt nt kaelaaugu ja liistu proportsioone ja asetust jms.”

Emotsioone kogus Veronika Isberg. Fotol Elena kootud kampsun, foto Elena Koldits.
Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar