pühapäev, 1. märts 2015

Villase pearätiku kudumise kursus 2014/2015


Sellel talvel toimus Vormsi Käsitöö Seltsis villase pearätiku kudumise kursus. Esimene tund toimus 30. novembril, kus anti lühike ülevaade pearätiku kandmise tavadest Eesti rahvariiete juures ning meile teadaolevatest  andmetest, kuidas kanti villast rätikut Vormsil. 

Mismoodi Vormsil just seda villast ruudurätti kanti, pole täpselt kusagil kirjeldatud. Räti kandmisest üldiselt räägib Carl Russwurm: „Väljas või kirikusse minnes pannakse peaehte peale kirju rätik või põll.” Axel O. Heikel kirjeldab aga, kuidas kanti lua-d ning selle peal punast rätikut: „või re lú — punane mütsike, naiste argipäevamüts; karusnahkne ääris koosneb mustast lambanahast ja mütsipõhi punasest kangast. Karusnahkse äärise aluseks on papp, kuid mütsipõhja põimitakse õlgesid. See müts pannakse pruudile pähe, kui pulmad on lõppemas. Selle peale seotakse veel üks punane rätik, mis ei tohi siiski mütsikese eesmist serva katta. Rätik seotakse lõua alt kokku.” 
 
Kuidas ennevanasti rätikut kanti on kirjeldanud ka mõned inimesed, kelle käest Eesti Rahva Muuseum on puuvillaseid või siidiseid pearätikuid kogunud: „Ennevanasti kanti neid [ruudulisi pearätte] ka ”lua” peal. (A509:4247).“  „Kanti ennevanasti „lua“ peal nii, et pool „luat“ välja paistis. (A509:4597).“   
 
Vormsi villaseid rätikuid on muuseumide kogudes säilinud mitmeid: Vormsi Talumuuseumis üks rätik (Tx42), Läänemaa Muuseumis kaks rätikut (HM.6774 ja HM.5073), Eesti Rahva Muuseumis üks rätik (A721:49) ja SOV arhiivis üks rätik (Tx240). Meie valisime kudumiseks välja selle rätiku, mis on meie oma talumuuseumis.

Kursuse käigus käärisime villase lõime, vedasime teljele ning rakendasime telje. Seejärel kudusid kõik kursusel osalejad omale rätiku. See suur töö sai valmis 15. veebruariks, mil toimus valmis kanga mahalõikamine teljelt ja sellega seoses pidulik kursuse lõpetamine.

Kursusel osales kaksteist Vormsi Käsitöö Seltsi liiget - Helle Rinnak, Helgi Maurer, Ela Streng, Ene Sarapuu, Lia Ostapenko, Eha Salus, Ene Rand, Tatjana Saard, Age Kõiveer, Elle Puurmann, Reet Berggren ja Kristina Rajando. Rätikuid saab näha juba Vormsi Kultuuripäeval, mis toimub 7. märtsil seltsimajas.
Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar